تصویربرداری دامپزشکی

انواع دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی

دستگاه آندوسکوپی دام

دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی وسیله ای است که به منظور مشاهده داخل بدن و عروق حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. برای بررسی داخل بدن از روش های تصویربرداری مختلف مانند سی تی اسکن و ام آر آی دام نیز استفاده می شود. اما این روش ها دارای محدودیت هایی هستند و تصاویر به دست آمده از آن ها مانند آندوسکوپی نمی باشد. مزیت دیگر آندوسکوپی نسبت به این روش ها، امکان نمونه برداری از بافت بدن حیوان یا انجام اقدامات درمانی لازم است. کلمه آندوسکوپ از دو بخش “آندو” و ” اسکوپ” به معنی درون و دیدن ساخته شده است. این روش نسبت به روش های جراحی باز که در گذشته برای دیدن داخل بدن مورد استفاده قرار می گرفتند بسیار کاربردی تر است. زیرا خطر کمتری دارد و میزان تهاجم آن بسیار کم است. آندوسکوپ های دامپزشکی دارای مدل های مختلف هستند که در ادامه این مقاله توضیح داده می شوند.

 

آندوسکوپی دیجیتال دامپزشکی:

آندوسکوپی دیجیتال که به آن ویدیو آندوسکوپی نیز گفته می شود یک روش کم تهاجم برای مشاهده داخل بدن حیوانات است. این دستگاه دارای یک لوله باریک سخت یا انعطاف پذیر است که دارای فیبرهای نوری و یک دوربین در قسمت سر می باشد. این دوربین دارای بزرگنمایی های مختلف است که تصاویری از بافت های داخل بدن حیوان بر روی یک صفحه نمایش رنگی با وضوح بالا نشان می دهد. علاوه بر این تصاویر، امکان فیلمبرداری از روند آندوسکوپی نیز وجود دارد و تصویر و فیلم به دست آمده قابل انتقال و ارسال می باشند. هم چنین در صورت نیاز و برای بررسی بهتر، می توان تصاویر به دست آمده از این روش را پرینت گرفت. در گذشته از اندوسکوپ های بدون دوربین استفاده می شد که از آینه و عدسی ساخته شده بودند. اما دوربین های پیشرفته امروزی که در دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی کار گذاشته می شوند تصاویری روشن با وضوح بالا در اختیار دامپزشک قرار می دهند. استفاده از این آندوسکوپ ها دارای مزایای زیر است:

– صرفه جویی در وقت
آسیب کمتر دام کوچک
– خستگی کمتر دامپزشک
– به دست آمدن اطلاعات مورد نیاز به صورت سریع و آسان
– نیاز کمتر به مواد بیهوشی

 

به منظور انجام آندوسکوپی دیجیتآندوسکوپی دیجیتالی دامپزشکیالی حیوان تحت بیهوشی قرار داده می شود تا درد را حس نکرده و تکان نخورد. در این روش از لامپ زنون یا LED به عنوان منبع نوری استفاده می شود که لامپ LED طول عمر بالاتری دارد. در گذشته از لامپ های هالوژن استفاده می شد که کیفیت و نور کمتری نسبت به لامپ LED و زنون داشتند. آندوسکوپ ها دارای لوله سخت یا انعطاف پذیر هستند که هر مدل کاربرد خاص خود را دارد. لوله های سخت که دارای قطر بیشتری هستند برای اقدامات درمانی یا نمونه برداری استفاده می شوند و کاربردشان محدودتر است. در مقابل، لوله های نرم تشخیصی هستند زیرا راحت تر وارد بدن می شوند و طول بیشتر و قطر کمتری دارند و می توانند تا عمق بیشتری در بدن وارد شوند. دستگاه های آندوسکوپی دیجیتال دارای مدل های مختلف هستند که بسته به این که وارد کدام قسمت از بدن حیوان می شوند نام گذاری می شوند:

 

گاستروسکوپ: آندوسکوپی معده
کولونوسکوپ: آندوسکوپی قسمت های انتهایی روده ی بزرگ
برونکوسکوپ: آندوسکوپی ریه ها
رینوسکوپ: آندوسکوپی بینی
رکتوسکوپ: آندوسکوپی رکتوم
سیستوسکوپ و یوتروسکوپ: آندوسکوپی سیستم ادراری
آرتروسکوپ: آندوسکوپی دیجیتال مفصل و استخوان با استفاده از ایجاد یک برش کوچک
لاپاراسکوپ: آندوسکوپی قسمت های مختلف شکم و لگن گه از طریق ایجاد یک سوراخ در شکم حیوان انجام می شود.

 

این دستگاه ها باید دارای سری های یک بار مصرف باشند که پس از هر بار استفاده عوض می شوند. علاوه بر این، لازم است قسمت های مختلف دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی دیجیتالی مرتب ضد عفونی شوند تا از انتقال عفونت یا بیماری بین حیوانات جلوگیری به عمل آید.

 

آندوسکوپی چشمی دامپزشکی:

 

آندوسکوپی چشمی که به آن فایبر آندوسکوپ یا آندوسکوپ آنالوگ نیز گفته می شود مدل قدیمی تر دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی است. رشته های فیبری داخل این دستگاه نازک تر و طولانی تر از آندوسکوپی دیجیتال هستند و تصاویر از طریق این فیبرها انتقال پیدا می کنند. این وسیله مانند دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی دیجیتالی از یک لوله انعطاف پذیر یا سخت تشکیل شده که در قسمت سر آن یک عدسی با بزرگنمایی بالا و با قطر حدود 2 میلی متر وجود دارد. هم چنین در کنار این عدسی از یک منبع نوری دارای نور مناسب استفاده می شود که قسمت های مختلف بافت را به خوبی و وضوح روشن نشان می دهد و امکان دیده شدن بافت را به طور کامل فراهم می نماید. سر دیگر لوله آندوسکوپی چشمی به یک لنز یا دوربین دو چشمی متصل است که دامپزشک می تواند از طریق آن داخل بدن را مشاهده نماید. در این دستگاه بر خلاف آندوسکوپی دیجیتال، امکان ضبط و ذخیره تصاویر به دست آمده از داخل بدن وجود ندارد. هم چنین نمی توان مانند دستگاه های دیجیتالی، از داخل بدن حیوان فیلم تهیه نمود.

دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی چشمی دارای کلید ها، اهرم ها و کنترل های مختلف است که دامپزشک می تواند از طریق آن ها لوله آندوسکوپی و عدسی را هدایت کرده و در موقعیت و زاویه ای قرار دهد که بهترین دید و تصویر ایجاد شود. همانند آندوسکوپ های دیجیتال، آندوسکوپ چشمی با لوله انعطاف پذیر برای کاربردهای تشخیصی به کار می رود و می توان از آن برای نمونه برداری از بافت نیز استفاده کرد. اما لوله های سخت این دستگاه بیش تر برای مقاصد درمانی استفاده می شوند و در لاپاراسکوپی بدن حیوان از آن کمک گرفته می شود. به منظور استفاده از دستگاه آندوسکوپی چشمی یا آندوسکوپی دیجیتال لازم است حیوان تحت بیهوشی قرار بگیرد زیاد آندوسکوپی عملی آزاردهنده برای حیوان محسوب می شود و لازم است از درد کشیدن وی جلوگیری به عمل آمده و هم چنین بی حرکت باقی بماند.

 

دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی در بازار تجهیزات دامپزشکی ایران:

انواع مختلف دستگاه آندوسکوپی دامپزشکی در بازار تجهیزات دامپزشکی ایران وجود دارد. هنگام خرید این وسیله باید دقت شود که دستگاه دارای سری های یک بار مصرف باشد و به راحتی ضد عفونی شود. هم چنین لازم است دوربین آن دارای کیفیت بالا بوده و تصاویری با بزرگنمایی و وضوح مناسب ارائه دهد. شرکت آزپت شما را در خرید انواع آندوسکوپی دامپزشکی یاری می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یک =